Archived CYA Boat Pages

Below is a listing of boats that are no longer listed as CYA members. The information has been retained for archive purposes and can be returned to active status if an owner re-joins CYA. Contact webmaster@classicyacht.org to reinstate a boat.

Click on a boat name to view the boat's information page. Note, you can sort the list by clicking on any of the headers. Click on a fleet or fleets in the box below to filter the results. (Use shift-click or ctrl-click to select more than one fleet.)

Or page through the boats a page at a time.

179 records found
Click on one or more fleets to limit the displayed boats to those fleets. Then click "Apply."
Namesort descending Designer Builder Year Length Fleet

Absolute

Trumpy 1970 63' Non-Member

Acania

John H. Wells Consolidated Shipbuilding Corporation 1930 136' Northern California Acania

Adarene

Horner Brothers Shipyard 1937 36' Non-Member Adarene

Adventurer

Northern California

Alexandra

Elco 1928 42' USA Alexandra

Amanha

Ted Geary C. A. Malcolm 1937 34' Northern California

Amaya

Stephens Brothers 1925 47' Northern California Amaya

Ananda

Blanchard 1929 31' Pacific Northwest

Arcadia

Blanchard Boat Co. 1951 48' Non-Member

Arequipa

Madden & Lewis 1927 61' Non-Member

Argosy

J. M. Watts/Elliott Higgins E. E. Johnson/Jensen Motorboat 1925 65' Pacific Northwest

Ariel II

Sidney Herreshoff Mfg 1931 46' Non-Member

Arrivederci

Baglietto 1966 52' Southern California

Arro

Nick Babare, Tacoma 1922 50' Pacific Northwest Arro

Baroness

Matthews 1965 60' Northern California

Bernadine

Ed Monk, Sr. Schertzer 1931 38' Pacific Northwest

Bitty Boo

Tollycraft 1957 20' Non-Member

Black Jack

Chris-Craft 1941 16' Southern California

Blithe Spirit

Ed Monk Fenner & Hood, Vancouver 1947 52' Canadian

Blue Goose

Fellows & Stewart 1927 57' Non-Member

Bold Venture

Youngquist 1956 36' Pacific Northwest

Broken Rule 2

Chris-Craft 1961 32' Northern California

Buccaneer

Simon & Shelly 1929 39' Northern California

Cadrew

Ralph W. Hugg Jensen Motor Boat Company 1931 80' Non-Member Cadrew

Caritas

Cox and Stephens Krupp (Kiel, Germany) 1925 157' Northern California

Charles H. Cates

A. Linton Co. 1913 38' Canadian

Cherokee

Consolidated Ship Builders 1924 45' USA

Class Act

Hubert Ellis 1946 42' Pacific Northwest

Clupea

Boeing 1929 52' Pacific Northwest

Colleen

Leigh Coolidge Blanchard Boat Co. 1928 36' USA

Contessa

Stephens Bros 1957 48' Northern California

Cora Marie

Ted Geary Vancouver Shipyard 1929 107' Non-Member

Creole

Lee and Brinton Lake Washington Ship Yard, Houghton, WA 1930 78' Pacific Northwest

Curlew

Matthews 1931 38' Pacific Northwest

Danae

Ted Geary Vancouver Shipyards 1930 39' Pacific Northwest

DeAnza III

E. A. "Ted" Drake Western Craft Ltd, Vancouver 1959 65' Pacific Northwest

Delphene

Great Lakes Engineering Works 1921 257' USA

Denali

Alfred E. Luders Luders Marine Construction Co 1926 82' Non-Member

Django

Chris-Craft 1946 36' Canadian D'jango

Dorothy (1928–2007)

Otis Cutting Lake Union Drydock Co. 1928 42' Pacific Northwest Dreamboat

El Phileen (1928-1960)

Otis Cutting Lake Union Drydock Co. 1928 42' Pacific Northwest El Phileen

Elan Vital

Elco 1926 62' Northern California

Eleanor

Trumpy 1940 71' USA

Electra

Ted Geary Lake Union Drydock 1930 96' Southern California Electra

Emily K

Stephens 1965 52' Pacific Northwest

Encore

Chris Craft Chris-Craft 1961 45' Pacific Northwest, Non-Member

Ersa

New York Yacht, Launch & Engine Co. 1929 73' USA

Estralita

Ed Monk, Sr. Glein Boat Co., Gig Harbor, WA 1950 46' Pacific Northwest Estralita

Euphrates

Matthews 1949 40' Southern California

Exquisite Delirium

Steelcraft 1950 35' Northern California

Fairweather

Ed Monk Sr. Lind Brothers 1941 45' Pacific Northwest, Non-Member

Far Niente

DeVries/Feadship 1939 86' Non-Member

Fifer

Robert Allan Hoffar Beeching 1928 68' Pacific Northwest

Fleetwood

Stephens Brothers 1955 43' Northern California Fleetwood

Flying Cloud

Ed Monk Sr. Grandy Shipyards 1937 52' Pacific Northwest Flying Cloud

Gadget

Blanchard Boat Co. 1929 48' Pacific Northwest

Gatsby

Jim Backus Liberty Yachts 1987 39' Pacific Northwest

Gem

Stimson Boatworks 1932 26' Pacific Northwest

Gosling (1924-2011)

Ted Geary Lake Union Drydock 1924 75' Southern California Gosling

Grace

Chris-Craft 1954 34' Pacific Northwest

Guillemot

Ed Monk, Sr. Edison Technical School 1939 30' Pacific Northwest

Gwendoline

Taylor 1934 33' Pacific Northwest, Non-Member Gwendoline

Gypsey

Ed Monk Shain Trimmership 1947 47' Pacific Northwest

Hecate Ranger

Canadian Forest Service West Coast Salvage 1962 70' Pacific Northwest

High Spirits

Trumpy 1929 112' Southern California High Spirits

Inevitable

Lyman Boat Works 1957 23' Non-Member

Ingrid II

C. G. Pettersson C. G. Pettersson 1930 25' USA

Innisfail

Trumpy Mathis/Trumpy 1939 92' USA Innisfail

Invader

Fenner and Hood 1935 76' Canadian, Non-Member

Island Runner

Otis Cutting Lake Union Drydock 1929 42' Pacific Northwest Island Runner

Itchin

Chris-Craft 1953 35' Pacific Northwest, Non-Member

Jerry Daily

Anderson & Christofan 1930 36' Northern California

Joan M. Henderson

Walter Bezanson 1936 44' Non-Member

Joanette

Martinolich 1940 40' Pacific Northwest, Non-Member

Joy Sea

Otis Cutting Lake Union Drydock 1930 45' Southern California

Junaluska

Henry Gielow New York Yacht Launch & Engine Co. 1929 16' USA Junaluska

Kaleta

Martinac 1928 36' Pacific Northwest

Kathleen

L. E. Ted Geary Lake Union Drydock 1930 60' Southern California

Keewaydin

Elco 1940 44' Southern California

Kensington

J. Murray Watts Smith & Williams Company Marine Railway 1924 57' USA

Kona Trader

Stephens 1960 47' Non-Member Kona Trader

La Mouette

Elco 1929 38' Northern California

Lady Anne

Chris Craft 1962 55' Pacific Northwest

Lawana

Otis Cutting Taylor & Grandy 1911 40' Pacific Northwest

Le Bon Temps Roule

Captain Leroy H. Smith Francis Edward Mathews (Florida) 1930 86' USA

Legend

Ed Monk Sr. Shane Trimmership 1948 48' Non-Member Legend

Liberty

Chris-Craft 1941 35' Pacific Northwest

Lisa Dianne

Elco 1947 27' Non-Member

Little Shepard

Shain Trimmership 1953 36' Pacific Northwest

Loafalong

William Hand Jr. Vincent Serio 1928 40' USA

Lord Jim

Monk Shain trimmership 1938 50' USA

Lotus

Lee & Brinton Joseph A. Sloane 1909 85' Pacific Northwest

Loudoun

Daniel Skira Yacht Design Daniel Skira 2012 24' USA

Lovely Lady 1930-2009

Charles D. Mower Henry B. Nevins 1930 120' Southern California Lovely Lady

Lyndall II

Lars Halvorsen 1934 38' Northern California, Non-Member

Mabi II

Stephens Brothers 1931 43' Northern California

Madrigal

Ted Geary Lake Union Drydock 1929 45' Southern California

Mandarin

Seacraft 1923 42' Northern California, Non-Member

Mariana

Stephens 1950 46' Northern California

Mariner III

Ted Geary Winslow Marine Railway 1926 122' USA

Pages